Mount Annan High School

Be the best you can be

Telephone02 4648 0111

Emailmountannan-h.school@det.nsw.edu.au

Our staff

Get to know our school staff. We're all here to help.

Our professional, university-educated teachers encourage students to develop a love of learning and a desire to succeed. They maintain the highest integrity and concern for your child’s wellbeing.

The principal is responsible for the educational leadership and management of our school. If you would like to speak to the principal, please contact us to make an appointment.

Our school administrative staff can answer inquiries or direct you to the appropriate staff member for help.

School Staff Members

Principal

Ken Bates

Deputy Principal (Year 10 & 12)

Maree Kovac

Deputy Principal (Year 7 & 9)

Jeff Lovett 

Deputy Principal (Year 8 & 11)

Rowena Dickson

Deputy Principal 

Bianca Marlin

Head Teacher Welfare

Rachael Alexander

Rel Head Teacher Administration 

Sharon Murphy 

Head Teacher English

Jade Lindsay (Relieving/Transition Coordinator)

English Teachers

Melissa Pakalniskis (Year 9 Advisor)

Kelly Wilkinson

Spiros Kourounis

Sheetal Krishnan (Year 9 Advisor)

Jennifer Qiu 

Alanna Brown

Brittany Young 

Sarah Langford

Head Teacher Mathematics

Jady Walker

Mathematics Teachers

Anthony Essex (2IC)

Stepheni Peiris (Year 10 Advisor)

Bikram Singh (Year 10 Advisor)

Craigan Ford

Saji Philip

Kevin Tran

Robert Skoczylas 

Head Teacher Science

Jennifer Villanueva

Science Teachers

Chris Allen

Craig Ayers

Sharon Murphy

Jeffrey Davis

Renee Eagles (Aboriginal Coordinator)

Shabrana Ali

Peter Lowrie 

Janice Jakab

Head Teacher HSIE

Shara McKay

HSIE Teachers

Katrina Johnson 

Matthew Stubbs 

Alana Coluccio 

John Hughes 

Alix Anderson 

Maddison McGinn

Olivia Corry

Sangita Naryan

Roselyn Ram

Head Teacher PDHPE

Craig Innes 

PDHPE Teachers

Sara Bos (Year 11 Advisor)

Matt Garland (Year 11 Advisor)

Elyse Mavrikis (Year 7 Advisor)

Lucinda Rubie (Year 12 Assistant Advisor)

Rob MacFetters 

Chris Murray (SRC Coordinator/Learning Centre Coordinator)

Matthew Van Der Meulen (Year 7 Advisor)

 Julieanne Scott 

Yusef Ibrahim

Jessica Gallimore

Head Teacher CAPA

Delyn Williams (Relieving)

CAPA Teachers

Gus Castillon 

Rosie Russell (Year 8 Assistant Advisor)

Robyn Hunt

Jaya Nand (Year 8 Advisor)

Anthony Stewart 

Michelle Stamper

Kyle Risk

Japanese Teacher

Jay Lim

Head Teacher TAS

Nancy Maher

TAS Teachers

Mark de Gruchy (Year 12 Advisor)

Jeremy Bates

Tim Goodsell

Jessica Gross

Hayley Williams

Maninder Kaur 

Head Teacher Special Education

Teresa Wallace

Special Education Teachers

Kim Dawson 

Scott Patterson

Lorraine Pearson

Matthew Conte 

Librarians

Shellie Cochrane

Chadia Azzizi 

Careers Advisor

Vickie Page

Learning Centre Coordinator

Chris Murray

Learning and Support

Tim Allen

Alana Coluccio

Linda Kitchen

Counsellors

Megan Powers 

Lyndal  Drinnen

School Administration Manager

Margaret Burns

Business Manager

Helen Smith 

Office Staff 

Tracey German

Lisa Lane

Brooke Groat

Maureen Willacy

Paije Groat

Joanne Rochefort 

Jeanna Wilkinson

Science Lab Assistant

Gail Chambers

TAS Assistant

Wendy Brennan

Library Assistant

Angela Ollis

General Assistant

Ken Wilkins

SLSO Support

Kathleen Wigan

Sharon Gorman

Hamish Gibson

Terenia Pollard

Brenda Gaskin

Toni Jones

Tracey White

Amie Hopkinson

Kylie Conway

Sarah Bruce

CLO (Community Liaison Officer)

Joanne Rochefort

IT Support

Anthony Fletcher